Sök
meny

Information med anledning av det allvarliga våldsdådet på Campus Risbergska

Tisdag 4 februari inträffade ett allvarligt våldsdåd i området där vår kommunala vuxenutbildning finns. Här samlar vi kommunens information kopplad till händelsen.

Stöd och samtal

Information för dig som studerar eller planerar att studera på Campus Risbergska

Utbildningarna som tidigare hölls på Campus Risbergska startade igen gradvis under vecka 9, 10 och 11, på andra platser.

På Komvux webbplats kan du läsa om de förändringar som stängningen av Campus Risbergska innebär.

Minnesplats vid Campus Risbergska

Du är välkommen att tända ett ljus, lämna en blomma eller lägga annan minnessak vid minnesplatsen, som ligger på en gräsyta vid Campus Risbergska.

Efter att foton, ljus, blommor och minnessaker stått där en tid, tar vi varsamt hand om dem. Föremålen flyttas till en förrådslokal där de sorteras, för att skydda från väder och vind och ge möjlighet att bevara minnen. Vissna blommor komposteras. Snittblommor hanterar vi dock separat. De kan innehålla rester av kemiska växtskyddsmedel och eftersom otroligt många snittblommor lämnats vid minnesplatsen skulle vanlig kompostering av en så stor mängd av blommor innebära en risk för spridning av växtskyddsmedel i naturen. Vi blandar dem med annat organiskt material på Atleverket och använder sedan materialet till att sluttäcka deponin, där kommunen lagrar avfall som inte kan återvinnas.

En skylt har satts upp på platsen, som berättar om att vi sparar alla minnen.

Kommunen kommer att ta hand om minnesplatsen så länge det behövs. Ljus, blommor och minnessaker samlas in i omgångar.

Kondoleansboken arkiverad

Kondoleansboken som tidigare fanns i Rådhuset, och där man kunde skriva ned sina tankar runt det som hänt, är nu arkiverad.

Senast uppdaterad:

Publicerad: