Kommunen utvärderar sin hantering med anledning av våldsdådet på Campus Risbergska

Utvärderingen ska se över Örebro kommuns hantering med anledning av våldsdådet 4 februari. Den kommer att genomföras av extern part och innehålla områdena samordning, samverkan och resurssättning. Perioden som nu ska utvärderas sträcker sig över fyra veckor, från 4 februari till 4 mars.

– Den här mycket allvarliga händelsen har skakat om oss alla, och det är otroligt viktigt att vi nu snabbt gör en första utvärdering av den mest kritiska perioden från den 4 februari, säger Peter Larsson, kommundirektör i Örebro kommun, som beställt utvärderingen. Vi har agerat snabbt med krisledningsgrupper, samverkan med polis och andra, satt in krisstöd till elever och medarbetare och mycket annat, och vi vill nu att någon utomstående gör en första utvärdering av vårt arbete så att vi kan dra lärdomar och utveckla vårt krishanteringsarbete.

Utvärderingen ska innefatta områdena övergripande ledning och samordning mellan kommunens verksamheter, men också Örebro kommuns del och insats i den regionala samverkan med framför allt Region Örebro län, Polismyndigheten och Länsstyrelsen Örebro län. Här ingår också samverkan med myndigheter, civilsamhälle och organisationer.

Utvärderingen ska också innehålla kommunens hantering av resurssättning, så kallad responstid som handlar om hur snabbt vi har agerat, hantering av allmänna handlingar, mediakontakter samt kommunens kommunikation i samband med händelsen.

Utvärderingen planeras vara klar i maj 2025.

Mer information

Information med anledning av det allvarliga våldsdådet på Campus Risbergska.

Senast uppdaterad:
Publicerad: