Måla graffiti i sommar vid Örebro öppna konstvägg
I sommar kan du måla stort och färgglatt på Örebros öppna konstvägg tillsammans med konstnärerna Anton Mattsson och Marlou Jaspers. Örebroväggen ligger vid Tybbleparken och här är alla välkomna att måla och uttrycka sig konstnärligt, året om!
Filmklipp från Örebroväggen
Om sommarens workshoppar
Lär dig grunderna i att hantera en sprayburk och olika frihandstekniker från klassisk graffiti! Testa dig fram och få tips och trix längs vägen utifrån vad du vill måla. Du kan också rita och skissa på papper om du vill.
Det är kostnadsfritt och färg finns att låna på plats.
För barn 6–17 år, barn under 13 år endast i sällskap av vuxen.
Att tänka på? Oömma kläder! Handskar finns på plats.
Drop-in, bara att dyka upp när det passar dig – vid ett eller flera tillfällen, kom som du vill!
Tid och plats
Örebroväggen ligger vid Tybbleparken, granne med Drakenbergsskolan.
Drop-in kl. 11–14, alla torsdagar vecka 25–33.
Inställt vid sjukdom och regn. Håll då utkik i i Facebookevenemang eller på webben för ersättningsdatum: Här finns mer information om Örebroväggen.
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra orebro.se