Sök
meny

Om översiktlig planering

Översiktsplanering handlar om långsiktiga frågor för markanvändning och byggande. Kommunen har ansvar för att planera markanvändningen på ett långsiktigt hållbart sätt.

Alla kommuner ska ha en översiktsplan

Översiktsplanen anger hur kommunens mark och vatten ska användas samt hur bebyggelsen ska utvecklas i ett långsiktigt perspektiv.

I översiktsplanen kan du se var nya bostads-, handels- och industriområden föreslås ligga i framtiden. Översiktsplanen ger vägledning för all detaljplanering som i sin tur ligger till grund för exempelvis beslut om bygglov.

Kontinuerlig översiktsplanering

Samhällsutvecklingen och nya kunskaper ger successivt nya förutsättningar för kommunens planering och innebär att översiktsplanen fortlöpande behöver ses över. Det kallas för kontinuerlig översiktsplanering. Integrerat i den kontinuerliga översiktsplaneringen finns den strategiska miljöbedömningen.

Läs mer om processen för översiktsplanering och strategisk miljöbedömning på Boverkets webbplats.

Planeringsstrategi varje mandatperiod

Eftersom översiktsplanen både ska vara strategisk och vägledande för beslut i plan- och lovärenden samt andra ärenden är det viktigt att översiktsplanen hålls aktuell och kommunen behöver därför arbeta med sin översiktsplanering kontinuerligt.

En del i den kontinuerliga översiktsplaneringen är att kommunen varje mandatperiod ska anta en planeringsstrategi där kommunens fortsatta arbete står i centrum.

Planeringsstrategin är en utvärdering av gällande översiktsplan där kommunen tar ställning till nya planeringsunderlag och hur den fortsatta översiktliga planeringen ska bedrivas under innevarande mandatperiod.

Om utvärderingen visar att översiktsplanen är aktuell så kan den fysiska planeringen fortsätta att bedrivas utifrån den gällande översiktsplanen. Visar utvärderingen däremot att översiktsplanen behöver ändras för att vara aktuell så initieras ett uppdrag för att arbeta med att aktualisera översiktsplanen utifrån de nya förutsättningarna.

I planeringsstrategin ska kommunen redogöra för om det har skett förändringar när det gäller planeringsförutsättningar av betydelse för översiktsplanens aktualitet. Till sin hjälp har kommunen bland annat länsstyrelsens underlag till planeringsstrategin. Om det underlaget innehåller information om exempelvis nya eller ändrade riksintresseanspråk så kan det leda till att översiktsplanen behöver ändras.

Läs planeringsstrategin. pdf, 903 kB.

Se Länsstyrelsens underlag för Örebro kommuns beslut om planeringsstrategi. pdf, 400.2 kB.

Illustration över planeringsstrategin

Ny översiktsplan

Just nu arbetar vi med att ta fram en ny översiktsplan, som vi räknar med ska vara klar under 2026. Läs mer om arbetet med den nya översiktsplanen.

Behovet av att ta fram en ny översiktsplan i Örebro kommun visade sig när vi analyserade planeringsförutsättningar i arbetet med att ta fram översiktsplanens planeringsstrategi, vilket är en del i det kontinuerliga arbetet med översiktsplanering.

Processen för att ta fram en ny översiktsplan

Att ta fram en översiktsplan sker i flera steg och är reglerat i plan- och bygglagen. Lagen anger bland annat vad översiktsplanen ska innehålla och hur processen ska gå till.

Processens olika steg

Illustration som visar olika steg för att ta fram en ny översiktsplan: uppdrag, tidig dialog, samråd, granskning och antagande.

Processen att ta fram en ny översiktsplan ser ut så här: Uppdrag – Tidig dialog – Samråd – Granskning – Antagande. Du har möjlighet att tycka till på de tidiga dialogerna, under samrådet och under granskningstiden. Nu är vi i granskningsperioden och du kan tycka till om granskningsförslaget.

1. Uppdrag

Kommunstyrelsen tar beslut om att ändra översiktsplanen i januari 2024. De tar fram direktiv för arbetet och ger uppdraget till Miljö- och stadsbyggnadsförvaltningen.

2. Tidiga dialoger

Två tidiga dialoger genomfördes i Hovsta och Ekeby-Almby i april 2024, där fanns möjlighet att tycka till innan förslaget till den nya översiktsplanen är klart. Under mars och april hade vi även tidiga dialoger med Eon, Futurum, Region Örebro län, Vätternvatten, Öbo, Örebroporten, Örebro flygplats, Länsstyrelsen och Trafikverket.

3. Samråd

I början av 2025 kan alla tycka till om ett första förslag till översiktsplanen. Förslaget skickas på remiss till olika intressenter och det finns möjlighet att lämna sina synpunkter.

4. Granskning

Synpunkterna från samrådet sammanställs och blir del av ett justerat förslag som tas fram och skickas på ny remissrunda. Det finns möjlighet för alla att tycka till en sista gång om det uppdaterade förslaget.

5. Antagande

Eventuella revideringar från granskningen görs innan Kommunfullmäktige tar beslut om den nya översiktsplanen. Den nya översiktsplanen får laga kraft tre veckor efter att den beslutats.

Planeringsunderlag översiktsplan 2050

Planeringsunderlag som har legat till grund för förslaget till ny översiktsplan.

Förslaget till ny översiktsplan hittar du på orebro.se/nyöversiktsplan.


Senast uppdaterad:
Publicerad: