Kompostering av trädgårdsavfall
Att anlägga och sköta en trädgårdskompost är inte speciellt svårt. Placera komposten i ett skyddat läge, inte för nära stora träd som poppel och sälg, vars rötter kan växa in i komposten.
Används en behållare för trädgårdsavfallet bör den vara på minst 100 l /100 m² tomt.
Trädgårdsavfall som löv, ris och grenar är ofta näringsfattigt. För att mikroorganismerna ska kunna bryta ner avfallet behövs näringsriktigt material. Färskt gräsklipp är bra att blanda i komposten för att få fart på den, men tänk på att blanda om ordentligt.
Lämpligt att kompostera
Gräs, löv, hö, ogräs, sågspån, kutterspån, flis, halm, vall- och ängsgräs, vissna blommor, mossa, potatisblast, rabarberblad, mindre mängder bark, grönsaks- och fruktrester samt jord från balkonglådor, krukor och amplar.
Dela gärna materialet i mindre delar innan kompostering då får mikroorganismerna en större angreppsyta. Komposten bör grävas om med jämna mellanrum.
Olämpligt att kompostera
Vedaska i större mängd och grillkol bör du undvika i komposten. Vedaskan är för kaliumrik och har för högt pH-värde och den kan du istället sprida runt uppvuxna träd, buskar och häckar.
Undvik att tillföra kalk till komposten, den får ett lagom kalkinnehåll (pH) av sig själv när den är färdig, även om materialet som komposteras inte har det.
Två bra recept för kompoststart
- Blanda tolv delar färskt gräsklipp med tre delar sågspån.
- Blanda fem delar gräsklipp med tio delar löv.
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra orebro.se